Lubimy mieszkać w miejscach, które są estetyczne, czyste i schludne. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby mieszkało nam się przyjemnie i aby zawsze chętnie wracało nam się do domu czy mieszkania. To główny powód, dla którego po pewnym czasie decydujemy się na remonty. Po jakim czasie, po ilu latach decydujemy się na remonty? Wszystko zależy od tego, czym jest dla nas estetyka i po jakim czasie nasze miejsce zamieszkania wydaje nam się już nieco zużyte.

Nie tylko jedna estetyka jest w tej kwestii ważna. Na remonty musimy móc sobie pozwolić pod względem finansowym, nie są to przecież przedsięwzięcia tanie. Tak więc przede wszystkim na remonty decydujemy się w momencie, kiedy nasze miejsce zamieszkania przestaje być estetyczne i kiedy mamy odpowiednie środki na koncie, aby się za taką przemianę w formie remontu zabrać.

Co do pieniędzy, z reguły decydujemy się na wprowadzanie zmian wówczas, kiedy uda nam się zgromadzić jakieś oszczędności albo trafia nam się dodatkowy zastrzyk gotówki: premia, wygrana na loterii, spadek po krewnym. Chcemy, aby remonty były szybkie, ale przede wszystkim aby były skuteczne i przynosiły efekty, jakich oczekujemy. Nie interesują nas półśrodki w rodzaju przemalowania części pokoju, bo na tyle farby możemy sobie pozwolić. W

olimy trochę poczekać, niż decydować się na częściowe, niekoniecznie poprawiające wygląd mieszkania metody. Kiedy zaczyna nam się wydawać, że z naszym domem czy mieszkaniem dzieje się coś nie tak: wszystko wydaje nam się brudne i stare, niektórych zabrudzeń nie da się doczyścić, w tynkach czy warstwach farby pojawiają się ubytki, podejmujemy decyzję o remoncie. Z reguły ma to miejsce co około pięć lat. To czas, po którym najchętniej wszystko zrobilibyśmy od nowa.

Chodzi w tym momencie o remonty w rodzaju zmiany tapety i farb na ścianach, nie o wymianę paneli czy innego rodzaju podłogi, jeśli została ona poprawnie wykonana z dobrych materiałów. Kiedy postanawiamy sobie, że przyda się remont, zaczynamy odkładać pieniądze, a kiedy uzbieramy już odpowiednią sumę, zamawiamy usługi remontowe lub sami zabieramy się za pracę, w zależności od tego czy lubimy sami się w takie przedsięwzięcia bawić czy niekoniecznie.

Remont częściowy czy generalny?

Na jakie remonty decydujemy się częściej, na remonty generalne i całkowite, czy na remonty częściowe, na przykład tylko jednego pomieszczenia? Od czego zależą nasze decyzje związane z remontami? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na koszty.

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na remont generalny całego mieszkania lub domu ot tak, bez dodatkowego zastrzyku gotówki na przykład w postaci kredytu wziętego z banku. Remonty są generalnie dość sporym wydatkiem dla przeciętnego człowieka. Jednak raz na jakiś czas remont jest konieczny, wręcz nieunikniony.

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, nie żałujemy sobie pieniędzy i środków by odnowić miejsce, w którym mieszkamy. Wówczas chętnie decydujemy się na remonty generalne, często równoległe z zakupem nowych mebli i sprzętów, których używamy na co dzień, takich jak lodówki, pralki, kuchenki czy sprzęt RTV.

Kiedy nasze fundusze i zasoby finansowe są nieco mniejsze, chętniej decydujemy się na remonty częściowe, na przykład jedynie odmalowanie ścian czy nowa tapeta, albo położenie nowych tynków czy kasetonów na suficie. Kiedy mamy sporo czasu, lubimy remontować i odnawiać nasze mieszkania samodzielnie, własnymi rękami, choć nie wszyscy oczywiście.

Remonty generalne

Jeśli tego nie lubimy, wolimy zdecydować się na pomoc specjalistów, czyli na firmy których głównym zadaniem są remonty. Remonty generalne są o tyle trudne, że ciężko nam często wydać na nie tyle pieniędzy, ile rzeczywiście kosztują. Dodatkowo, często wymagają one przeniesienia się gdzieś z domu na jakiś czas. Wyobraźmy sobie, że remontujemy chociażby tylko łazienkę i sypialnię w jednym czasie.

Po pierwsze nie ma się gdzie umyć, po drugie nie ma się gdzie wyspać, a po trzecie w domu ciągle są jakieś zanieczyszczenia związane z remontem. Remontu nie da się przeprowadzić całkowicie na czysto, to znaczy bez kurzu czy kapiącej tu i ówdzie farby. Tak więc remont generalny wymaga od nas czasowej ewakuacji, która nieszczególnie jest dla nas komfortowa. Z drugiej strony wolimy mieć wszystko z głowy szybko, zamiast remontować w jednym roku kuchnię a w kolejnym przedpokój, wolimy aby wszystko działo się równolegle.

Co jest najważniejsze podczas remontu?

Co jest dla nas najbardziej istotne podczas remontu? Remonty bardzo często oznaczają dla nas spore przedsięwzięcia. Przedsięwzięcia w sensie inwestycji, czyli wydatków, ale i także pod względem czasu. Jeśli remonty trwają długo, jest to dla nas uciążliwe. Remont wiąże się z hałasem, często z nieprzyjemnymi zanieczyszczeniami, na przykład kurzem związanym ze szlifowaniem tynku na ścianach. To także nieprzyjemny zapach farby, wibracje spowodowane używaniem sprzętów w rodzaju wiertarek. To po długim czasie może przyprawić człowieka o prawdziwy ból głowy. Wolimy, aby remonty zostały wykonane szybko i sprawnie.

Dlatego też często decydujemy się na przykład na skorzystanie z usług firm, które zajmują się remontami na co dzień i mają w tym wprawę. Liczy się dla nas przede wszystkim czas i jakość, ale również cena. W kwestiach remontów, jak zresztą w wielu innych, liczy się dla nas opinia innych. Często sięgamy po poradę do przyjaciół czy rodziny, chcąc znaleźć odpowiednią firmę remontową która nas nie zawiedzie i przeprowadzi remont tanio, ale i sprawnie i szybko. Lubimy, kiedy wszystko jest wykonane tak jakbyśmy chcieli.

Czasami trudno jest jednoznacznie wytłumaczyć, czego oczekujemy. Zdarza się, że nie mając czasu na zrobienie zakupów samodzielnie, zrzucamy to na pracowników firmy remontowej, mówiąc na przykład: proszę kupić brązową farbę i przemalować nią futryny. Pracownik kupuje farbę i maluje, ale kiedy później widzimy efekty, okazuje się że to zupełnie nie taki brąz o który nam chodziło. Tak więc wolimy z reguły być w domu, przynajmniej częściowo, kiedy odbywa się remont. Wcale nie przez brak zaufania do pracowników firmy, która przeprowadza remont, ale właśnie by mieć pewność, że dobrze zrozumieliśmy się z pracownikami.

Kiedy z kolei przeprowadzamy remonty samodzielnie, chcemy aby wszystko szło nam gładko. Nie lubimy opóźnień, zwłaszcza związanych z naszą własną pracą, którą wykonujemy sami. Dlatego często sięgamy po porady do firm remontowych, jeśli na przykład nie jesteśmy pewni co do tynku, jaki powinniśmy użyć na ściany w kuchni i tak dalej.

Remont na własną rękę czy z firmą

Czy wszyscy mężczyźni lubią majsterkowanie? Niekoniecznie, niektórzy wolą przeczytać książkę zamiast spędzać czas z wiertarką w piwnicy. Czy wszyscy mężczyźni chcą robić remont domu lub mieszkania aby zaimponować swojej żonie i rodzinie? Również niekoniecznie. Nieważne, czy mężczyźni czy kobiety, jedni z nas wolą wykonywać remonty samodzielnie, na własną rękę, własnymi siłami, inni z kolei wolą wydać odrobinę więcej i skorzystać z usług firmy remontowej. Remonty to z reguły spore przedsięwzięcia.

Musimy liczyć się nie tylko z wydatkami ale także z tym, ile czasu poświęcimy na to, aby wszystko było idealnie zrobione, wykonane, wręcz dopieszczone. Kiedy mamy do dyspozycji więcej gotówki, decydujemy się na lepsze materiały, na przykład droższe kafelki do łazienki, ponieważ po prostu akurat takie nam się spodobały. To samo dotyczy firm remontowych.

Kiedy mamy więcej pieniędzy wolimy skorzystać z usług osób które remontami zajmują się na co dzień, bo to dla nas wygodniejsze. Często także uważamy, że robotnicy z takiej firmy zrobią wszystko szybciej i lepiej, zresztą często tak właśnie jest. Mit o budowlańcach, którzy śpią podczas dniówki ze szpachelką w ręce całe szczęście odchodzi do lamusa.

Robimy remont na własną rękę

Tak więc to, czy robimy remont na własną rękę czy decydujemy się na skorzystanie z firmy proponującej nam tego typu usługi, zależy głównie od naszych zasobów finansowych oraz również od tego, czy sami lubimy bawić się w wykonywanie takich prac. Dla jednych z nas remont to przyjemność, ponieważ możemy wykazać się inwencją a później cieszyć się efektami swojej pracy, a dla niektórych z kolei nawet przemalowanie na nowo ścian to udręka, więc wolimy skorzystać jednak z usług firmy, która oferuje nam szybkie remonty.

Tak czy inaczej, firmy oferujące swoje usługi z zakresu remontów zdecydowanie mają co robić, ponieważ w grę wchodzą nie tylko remonty mieszkań czy domów prywatnych, ale także różnego rodzaju firm czy instytucji, które zawsze do takich celów zatrudniają ekipę z zewnątrz, ponieważ nie mają innej możliwości.

Czym kierujemy się wybierając firmę

Czym kierujemy się wybierając firmę, która przeprowadzi dla nas remont? Czy częściej sięgamy po ogłoszenia z gazety, z Internetu, czy może częściej kierujemy się opinią znajomych, których pytamy o zdanie i firmy godne polecenia?

Wszystko zależy od naszych nawyków. Jedni z nas zawsze wybierają w ciemno, inni wolą zasięgać zdania w sieci, inni wolą sugerować się tym, co mówią osoby, które znamy i to znamy dobrze. Remont, to dość spore przedsięwzięcie, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi odnowa całego naszego mieszkania lub domu. Remonty wiążą się z wydatkami, do których przykładamy szczególną wagę, ale i z czasem.

Czas często jest dla nas ważniejszy w kwestii remontu niż finanse, jeśli oczywiście dysponujemy dość sporą gotówką.

Wolimy aby wszystko zostało wykonane jak najprędzej, ale oczywiście by usługi zostały wykonane poprawnie, schludnie i zgodnie z zamówieniem. Nie tolerujemy fuszerki, ale nie tolerujemy także remontów które trwają w nieskończoność i utrudniają nam życie.

Wybierając firmę, która proponuje nam remonty

Wybierając firmę, która proponuje nam remonty, o ile nie robimy tego w ciemno, sprawdzamy w jakim czasie realizuje ona swoje zlecenia. Wówczas opinia innych osób jest dla nas ważna, ponieważ to co jest napisane na stronie firmy czy to, co mówi nam jej pracownik przez telefon nie zawsze jest dla nas informacją wiarygodną. Jeśli więc wiemy, że ktoś z naszych znajomych miał właśnie w domu remont, a my planujemy podobne przedsięwzięcie, często pytamy o zdanie. Pytamy o to, czy firmie można zaufać i czy prace zostały wykonane tak, jak zostało omówione wcześniej. Remont to nie tylko odnowienie wszystkiego, co się zużyło czy zabrudziło.

Remont to także swojego rodzaju nowy etap w naszym życiu

Remont to także swojego rodzaju nowy etap w naszym życiu. Często decydujemy się na odświeżenie domu czy mieszkania właśnie w momencie, kiedy chcemy zacząć wszystko od nowa, by stare ściany czy podłogi nie kojarzyły nam się, nie przypominały o czasie, który uważamy za zamknięty.

Nie ważne, z jakiego powodu robimy remonty, czy z potrzeby czyli konieczności, czy z potrzeby zaspokojenia swoich estetycznych ambicji, wybierając firmę remontową najbardziej kierujemy się funduszami czyli ceną takiej usługi oraz jakością, którą chcemy często potwierdzić za pomocą opinii innych osób.

pexels/foto