Od dawien dawna przygotowanie tradycyjnej Wigilii, wiąże się z przygotowaniem dwunastu tradycyjnych potraw. Kiedy zasiadamy przy wigilijnym stole, chcemy, aby ten dzień był dla nas wyjątkowy. Spędzamy go w gronie rodzinnym, ciesząc się czasem wolnym dosłownie i w przenośni. Odpoczywamy do pracy, a wszystko nagle staje się wolniejsze: mija czas gorączkowych przygotowań, gotowania, biegania za prezentami, sprzątania, oczekiwania na święta. Jeżeli chcesz w tym roku przygotować dwanaście wyjątkowych dań, które umilą Ci wigilijny wieczór i będą tradycyjnymi potrawami, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Jak przygotować się do tradycyjnej wigilii – kompot z suszonych owoców

Po pierwsze, przygotuj kompot z suszonych owoców. Możesz użyć do niego jabłek, gruszek, moreli, śliwek i czego tylko zapragniesz. Pamiętaj, aby dorzucić goździki i cynamon, które nadadzą kompotowi świątecznego aromatu. Kolejny napój, jaki proponujemy wśród dwunastu tradycyjnych potraw na Wigilię, to czerwony barszcz. Możesz przyrządzić go sama, lub wykorzystać gotową bazę lub bazę instant. Z pewnością jeśli dobrze ją doprawisz, będzie smakowała wyśmienicie.

Wigilijny barszcz

Skoro barszcz, to i uszka. Tutaj nie polecamy zabawy w gotowe dania. Spróbuj znaleźć w sieci przepisy, jak wykonać uszka samodzielnie. Obok barszczu, proponujemy zupę grzybową, która kojarzy się z jesienią, która na chwilę przed świętami ucieka na cały kolejny rok. Jeżeli chodzi o dania bardziej konkretne, z pewnością nie może zabraknąć pierogów. Jakich, to zależy tylko od Ciebie. My proponujemy pierogi z kapustą i grzybami, a dla osób które ich nie lubią, pierogi z mięsem. Pierogi potraktuj jako danie dodatkowe.

Wigilijny karp

Niech tym głównym drugim daniem będzie wigilijny karp, bez którego wiele rodzin w Polsce nie wyobraża sobie świąt. Karpia, podobnie jak każdą inną rybę, możesz przygotować na wiele różnych sposobów. Jako dodatek, zaserwuj do niego kapustę z grochem, która również stanowi jeden z symboli świąt w naszym kraju. Dla osób, które nie lubią smażonego karpia, postaw na karpia w śmietanie. Przygotowujemy go podobnie jak śledzia. Jeżeli chcesz nieco osłodzić swoje święta, postaw na kutię lub własnoręcznie upieczone pierniki. Zobaczysz, że serwując swoim bliski tradycyjne wigilijne potrawy, z pewnością zachwycisz ich bardziej, niż gdybyś wymyśliła coś ekstremalnie oryginalnego, ale mało świątecznego.

Jak przygotować tradycyjne potrawy na Wigilię

Tradycyjna Wigilia, to nie tylko tradycyjne potrawy. Przede wszystkim, jeśli chciałabyś aby święta w Twoim domu były w tym roku jeszcze bardziej wyjątkowe niż zwykle, postaw na przygotowania do nich znacznie wcześniej. Często podczas codziennej bieganiny, za święta zabieramy się zbyt późno. Stawiamy na zakupy, porządki, na wysyłanie kartek do rodziny i znajomych, poszukiwania prezentów a później pakowanie ich godzinami, a zapominamy, po co tak naprawdę to wszystko robimy.

Najważniejszy dzień dla Polaków – wigilia

Wigilia, to dla większości Polaków najważniejszy dzień świąt, kiedy wszyscy zasiadamy przy rodzinnych stołach, delektujemy się tradycyjnymi posiłkami i rozmawiamy o tym, co sprawia nam najwięcej radości. Spróbuj sporządzić sobie listę, na której umieścisz, czym dokładnie są dla Ciebie tradycyjne święta i tradycyjna Wigilia.

Postaraj się przygotować swoje menu na Wigilię tak, aby było ono smaczne dla wszystkich Twoich gości. Według tradycji, na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw. Nie chodzi o to, abyś przygotowywała sześć zup i sześć drugich dań, chodzi także o przystawki, dodatki, o przekąski, podwieczorek i słodkości. Jeśli chcesz podkreślić ilość dań, jakie znajdą się na stołach, możesz wybrać różnego rodzaju lub koloru talerze do danych potraw. Możesz także oznaczyć je eleganckimi etykietkami. Pamiętaj o wystroju stołu, który powinien być elegancki i nawiązywać swoim wyglądem do świąt. Powinny znaleźć się na nim świeczki oraz opłatki, przeznaczone dla każdego z gości, również tego niespodziewanego, który może zjawić się w każdej chwili. Zdecyduj się na przygotowania nieco wcześniej, niż na kilka godzin przed wigilijną kolacją.

Niech wystrój Twojego domu przypomina Ci, że zbliżają się święta już od początku grudnia. Tradycyjna, polska Wigilia, to przede wszystkim dzień spędzony w rodzinnym gronie. Rozmowy o wspomnieniach z przeszłości, dyskusje na temat planów na przyszłość, wspólne dyskusje o interesujących tematach i świętowanie zbliżającego się uwieńczenia kolejnego roku. Najważniejsze, abyś czuła się w ten dzień wyjątkowo i spokojnie. Spędź go w gronie bliskich Ci osób, a z pewnością uznasz go za udany.

Symbole i zwyczaje Wigilijne

Pierwsza gwiazdka, jaką obserwujemy na niebie, staje się znakiem do rozpoczęcia kolacji wigilijnej. Choć w mieście często trudną ją dostrzec, lub pojawia się ona zdecydowanie zbyt wcześnie, bo tuż po godzinie szesnastej, sporo osób właśnie „pierwszą gwiazdką” nazywa zasiadanie przy stole podczas tego wyjątkowego wieczoru. Jeśli chcemy przestrzegać wigilijnych zwyczajów, zostawmy puste miejsce przy stole. Kiedyś uważano, że miejsce to symbolizuje naszych bliskich, którzy już odeszli. Dzięki pozostawionemu pustemu miejsca, ich dusze odwiedzały nas podczas Wigilii. Dziś często wierzymy, że to miejsce dla zbłąkanego wędrowcy, który przypadkiem może zastukać do naszych drzwi lub dla niespodziewanego gościa, który przyjdzie do nas, jeśli pozostanie samotny. Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli świąt jest choinka.

Jej zieleń symbolizuje życie i nadzieję. Wieszane na choince ozdoby, również mają zawartą w sobie symbolikę. Gwiazda, jaką z reguły umieszczamy na czubku choinki, symbolizuje Gwiazdę Betlejemską. Świeczki, które dziś zastępujemy elektrycznymi lampkami, to symbol chrystusowego światła. Łańcuchy, które tak nam się podobają i często stanowią jedyną dekorację choinki, symbolizują węża i niewolę grzechu. Dotyczą one Adama i Ewy, których imieniny obchodzimy podczas Wigilii właśnie.

Jemioła na Wigilię

Kiedy decydujemy się powiesić w naszym domu jemiołę, ma ona nam zagwarantować przede wszystkim spokój, domowe szczęście i wiele miłości. Jemiołę, którą wieszamy nad stołem wigilijnym, należy później przechowywać przez kolejny rok, aby jej moc mogła dalej nam towarzyszyć. Siano, jakie układamy pod naszym obrusem, to symbol jezusowej stajenki. Dzielenie się opłatkiem, którego dokonujemy przeważnie na początku wigilijnej kolacji, to oznaka pojednania i jedności. Składamy sobie wówczas także życzenia. Często uważa się, że noszenie w portfelu łusek z karpia przez kolejny rok od świąt, zapewnia pomyślność finansową. Istnieje mnóstwo ciekawych wierzeń, zwyczajów, symboli i przesądów, które przywędrowały do nas z różnych stron świata i z różnych wiar. Pamiętajmy, że „Jaka Wigilia, taki cały rok”, jak mówią niektórzy.

Jakie potrawy świąteczne można przygotować wcześniej

Czas przygotowania do świąt zaczyna się dla nas najczęściej już z początkiem grudnia, zwłaszcza po święcie Mikołaja, czyli po szóstym dniu tego ostatniego w roku miesiąca. Na początku robimy sobie plany, co kiedy kupimy i przygotujemy, aby zdążyć na czas. Później okazuje się, że jednak troszkę brakło nam czasu. Spróbuj w tym roku zorganizować święta tak, abyś w Wigilię mogła tylko zrobić niezbędne minimum, a później cieszyć się odpoczynkiem i czasem spędzonym z rodziną.

Porządki przed świętami i świąteczne zakupy

Zaplanuj sobie domowe obowiązki: zakupy, sprzątanie, dekorowanie pomieszczeń, ubieranie choinki na kilka dni przed świętami minimum. Proponujemy także, abyś postawiła na przygotowanie niektórych potraw świątecznych wcześniej. Niektóre wręcz powinnaś przygotować wcześniej!

Przede wszystkim pierniki: jeżeli masz zamiar zrobić je w tym roku, zwróć uwagę na przepis, na to ile czasu muszą leżeć, aby nabrać odpowiedniej miękkości, by mogły być zjedzone. Wcześniej możesz przygotować również świąteczne pierogi, które zamrożone mogą czekać na święta w Twojej lodówce bardzo długo. Pierogi przygotowywane własnoręcznie, z pewnością nie stracą ani swoich walorów smakowych, ani wartości odżywczych przebywając w zamrażarce. Podobnie możesz postąpić ze świątecznym karpiem lub inną rybą.

Możesz obrać i przygotować ją wcześniej, a następnie zamrozić. Nie musisz także zwlekać z przygotowaniem świątecznego kompotu. Możesz przygotować go sobie na wiele dni przed Wigilią lub przynajmniej przygotować susz, z którego kompot zostanie później ugotowany. Staraj się przygotować jak najwięcej produktów, które będą później wykorzystywane go sporządzenia wigilijnej kolacji. Zastanów się, co dokładnie będziesz chciała podać swojej rodzinie i gościom, a następnie przeanalizuj, jakie produkty lub półprodukty możesz zrobić wcześniej, aby później ułatwić sobie gotowanie. Pamiętaj, że święta mają być przyjemnością i czasem radości dla wszystkich, również dla gospodyni, która przygotowuje wigilijną kolację. Jeśli nie lubisz mrożonych produktów i nie chcesz przygotowywać ich wcześniej, przynajmniej postaraj się część potraw wykonać na dzień przed Wigilią, abyś tego dnia mogła odpocząć razem ze swoimi bliskimi.

Jak samemu wykonać ozdoby na choinkę

Pomysłów i inspiracji do tego, jak wykonać samodzielnie ozdoby choinkowe, możesz poszukać dosłownie wszędzie. Po pierwsze zastanów się, jakiego typu ozdoby Cię interesują i jaki efekt chciałabyś osiągnąć. Odpowiedz sobie także na pytanie, czy zależy Ci głównie na satysfakcji z przygotowanych ozdób, czy na oszczędności. Jeżeli chodzi o tę drugą, możesz postawić na przykład na origami. Nie muszą to być ozdoby z kolorowego papieru, które będą przygotowane w różnej formie i przypominać będą dekorację w szkole podstawowej. Możesz wykonać je z jednolitego papieru, na przykład w kolorze złota. Poszukaj wzorów w sieci lub książkach na temat sztuki składania papieru.

Choinka – przyozdabianie

Możesz powiesić na choince na przykład same gwiazdki, wykonane z papieru kupionego w sklepie dla plastyków lub zwykłym sklepie papierniczym. Ozdoby na choinkę można wykonać także z masy solnej. Wracając do wspomnianych wcześniej gwiazdek, wystarczy że przygotujesz masę solną, rozwałkujesz ją, a później za pomocą foremki do ciasteczek wytniesz gwiazdki. Zrób w nich dziurkę na sznurek lub tasiemkę, za pomocą patyczka do szaszłyków lub zapałki.

Poczekaj aż wyschną, nie musisz suszyć ich w piekarniku. Po jednym, maksymalnie dwóch dniach, ozdoby będą już suche. Unikając suszenia w piekarniku, unikniesz także ewentualnego spieczenia na brązowy kolor czy popękania ozdób. Wystarczy zakup farby w sprayu, którą możesz dostać w sklepach nawet za niecałe dziesięć złotych i spryskanie ozdób na złoty lub srebrny kolor, czy taki który najbardziej Ci odpowiada. Poczekaj na wyschnięcie, dodaj zawieszki i już masz gotowy komplet ozdób, za mniej niż 15 złotych na całą choinkę.

Dodatkowo masz satysfakcję, że udało Ci się zrobić coś ładnego samodzielnie. Na choinkę mogą trafić także ozdoby wykonane z suchego makaronu, na które wzory również możesz znaleźć na wielu stronach internetowych, szyszki przemalowane na ładny kolor za pomocą farby w sprayu, którą już proponowaliśmy. Możesz wykonać ozdoby ze starych guzików, uszyć je z materiałów, których już nie potrzebujesz. Wystarczy, że poruszysz swoją wyobraźnię za pomocą dostępnych wokół inspiracji – i już możesz zacząć tworzyć!

źródła:

  • youtube.com/watch?v=08TKZJvzPCg
  • youtube.com/watch?v=VRuV-zuMzPY
  • intermedialna.pl/domowa-szkola-przetrwania-w-zimie-i-na-codzien-html
  • intermedialna.pl/przygotowanie-domu-na-jesienno-zimowe-dlugie-wieczory-html
  • intermedialna.pl/inwestuj-w-swoja-firme-korzystajac-z-ksiegowosci-html
  • intermedialna.pl/wszystko-na-temat-ceremonii-slubnej-wesele-oraz-slub-co-warto-wiedziec-o
  • intermedialna.pl/ida-swieta-bozego-narodzenia-jestescie-na-nie-gotowi-html
  • unicef.pl/chce-pomoc/prezenty-bez-pudla
  • polskieradio24.pl/39/156/artykul/2871844,rzymianie-zakonnicy-i-komitet-centralny-dzieje-wigilijnego-karpia
  • smacznapyza.blogspot.com/2013/12/karp-smazony-na-oleju-rzepakowy-i-kilka.html