Skąd bierze się ból brzucha i dziecka najczęściej i w jaki sposób mu wówczas pomóc? Podpowiemy, skąd biorą się bóle brzucha u niemowląt i małych dzieci, oraz jak w pomóc dziecku, kiedy coś takiego właśnie mu dolega. Kolka u niemowlaka, pojawia się ze względu na nieprawidłowe, a właściwie jeszcze niewykształcone do końca funkcjonowanie jelit. Kolka u niemowlaka, to kolka jelitowa. Nasze dziecko jest wówczas niespokojne, ponieważ odczuwa ból i cierpi. Często bardzo głośno płacze i nie może spać w nocy. Dziecku odbija się jedzenie, lub pojawia się biegunka. To reakcja na niewłaściwą pracę jelit. Innym objawem tegoż właśnie, są zaparcia u niemowlaka.
Przyczyny bólu brzucha u małego dziecka zazwyczaj związane są z tym że nie do końca jego układ trawienny potrafi pojawić się sobie z posiłkiem, który przyjmuje. W jaki sposób radzić sobie z kolką? Jak pomóc dziecku przy kolce? Przede wszystkim, staraj się zwracać uwagę na to, w jaki sposób zachowujesz się wobec dziecka tuż po karmieniu. Po karmieniu dziecka niezależnie czy jest to karmienie piersią, czy karmienie mlekiem modyfikowanym z butelki, powinnaś ułożyć swoje dziecko w pozycji pionowej, by swobodnie mogło sobie odbić.
Jeśli brzuszek dziecka jest nieco napięty, może pojawić się kolka. Wówczas, zwłaszcza jeśli można poczuć lub usłyszeć, że dziecku przelewa się w jelitach, możesz postawić na delikatny masaż. Nie naciskaj brzuszka mocno, masuj go okrężnymi ruchami. Możesz spróbować także delikatnie podkurczać nóżki maleństwa w stronę jego piersi. Dzięki temu pokarm łatwiej ułoży się w jelitach, co za tym idzie szybciej się strawi. Dziecko poczuje ulgę. Pamiętaj, że kolka u niemowlaka wraca bardzo często i nawet jeżeli będziesz postępować, tak jak podpowiadamy w artykule, może znowu się pojawić i sprawiać dziecku ból. Jeżeli chodzi o zaparcia u niemowlaka, również są na to sposoby.
Zaparcia także mogą powodować ból brzucha. Przyczyny bólu brzucha u małego dziecka przeważnie są spowodowane problemami z trawieniem, z jelitami i żołądkiem. Co podawać na zaparcia naszemu maleństwu, aby długo nie cierpiało i nie męczyło się z bólem?
Przede wszystkim, zwróć uwagę na to co powoduje zaparcia. Nie możesz podawać dziecku zbyt gęstej mieszanki mleka, jeśli karmisz swojego malucha mlekiem modyfikowanym. Mleko modyfikowane przyrządzamy w taki sposób, jak napisane jest w przepisie na paczce czy puszce. Nie ma potrzeby, a wręcz nie powinno dodawać się podwójnej porcji mieszanki do podanej na opakowaniu ilości wody. Kiedy u niemowlęcia pojawiają się zaparcia, częstotliwość wypróżnień maleje w widoczny i znaczny sposób. Mogą pojawić się wzdęcia i bóle. Kiedy widzisz takie objawy u swojego dziecka, możesz spróbować częściej je karmić, jeśli karmisz piersią.
Co podawać na zaparcia? Możesz spróbować z herbatką ziołową, najlepiej z naparem z rumianku. Zwróć uwagę na to, by dziecko karmić regularnie. Jeśli mimo regularnego karmienia i podawania rumianku zaparcia się utrzymują, spróbuj sięgnąć do apteki: dostępne są w niej na przykład środki w postaci glicerynowych czopków, które sprawiają, że nastąpi tak zwane przeczyszczenie a ból brzucha i zaparcia miną.
Zdjęcie PxHere